$2.99
Adhesive Strip Tru-Colour? Fabric Brown 1 X 3 Inch Sterile
In stock
In stock
For more information about Shipping Fees, visit our Shipping Policy Page
These Tru-Colour skin tone adhesive bandages are designed to blend seamlessly with the natural color of skin, providing discreet wound coverage. Each bandage measures 1 inch by 3 inches, offering a reliable size for small cuts, scrapes, and abrasions. The individually wrapped sterile strips ensure hygiene and safety, making them suitable for use in medical settings, homes, schools, camps, and sports events. The brown color helps conceal the bandage, promoting confidence and comfort during healing.
Features:
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.8 × 1.6 × 4 in |
| mck item no | 1262153 |
| item uom | BX |
| invoice description | BANDAGE, STD ADH LF BRN SKIN TONE ORG BX 1X3" (50/BX 24BX/CS |
| application | Adhesive Strip |
| dimension uom | IC |
| shipping weight | 0.11 |
| weight uom | LB |
| color | Brown |
| dimensions | 1 X 3 Inch |
| length | Up to 4 Inch Length |
| material | Fabric |
| shape | Rectangle |
| sterility | Sterile |
| supply manager hierarchy | Wound Care>General Wound Care>Adhesive Bandages |
| simply category computed | Adhesive Bandages |
| simply hierarchy computed | Wound Care>Bandages>Adhesive Bandages |
| suggested alternative item numbers | 1262155, 1183083, 1262157 |
| is new (last 30) | No |
| legend code | No |
| velocity | Slow Selling |
| ready to sell | Ready to sell |
| returnable item | Yes |
| pureplay class of trade restriction flag | Yes |
| item backorder status | No |
| upc | 852810008802 |
| brand | Tru-Colour? |
| part_number | TCB-NLS50 |
Our mission is to provide seniors with the tools they need to live safely and confidently. Whether you’re looking for elderly home safety solutions or cutting-edge wearable health trackers for seniors, we are here to help. Contact us today to explore our products and services!