$7.86
Ostomy Barrier Sur-Fit Natura® Durahesive® Trim to Fit, Extended Wear Durahesive® Adhesive 45 mm Flange Hydrocolloid 1 to 1-1/4 Inch Opening 4-1/2 X 4-1/2 Inch
In stock
In stock
For more information about Shipping Fees, visit our Shipping Policy Page
Important shipping and availability notice
Product availability is subject to change. Some items may become out of stock, restricted, or require 2 to 4 weeks for delivery if shipped directly from the manufacturer. Additional shipping charges may apply. If an item cannot be fulfilled after your order is placed, our team will contact you and issue a full refund.
The Sur-Fit Natura® Colostomy Barrier (Part Number 413161) is designed for reliable, extended wear for individuals with a colostomy. Made with durable hydrocolloid material, this flat-shaped barrier provides a secure, trim-to-fit solution that adapts to your unique stoma needs. Its 1-1/4 inch opening ensures a proper fit for most stomas, while the 45 mm flange offers added stability and security. The barrier’s dimensions of 4-1/2 x 4-1/2 inches make it versatile for various stoma sizes and shapes. The green color match helps users identify and correctly position the barrier for optimal comfort and performance.
Features:
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 4.6 × 0.3 in |
| mck item no | 461915 |
| item uom | EA |
| invoice description | WAFER, DURAHESIVE W/FLANGE 4.5"X4.5" (10/BX) |
| application | Ostomy Barrier |
| dimension uom | IC |
| shipping weight | 0.05 |
| weight uom | LB |
| adhesive type | Durahesive® Adhesive |
| barrier material | Hydrocolloid |
| barrier shape | Flat Shape |
| barrier type | Trim to Fit, Extended Wear |
| dimensions | 4-1/2 X 4-1/2 Inch |
| flange size | 45 mm Flange |
| opening size | 1 to 1-1/4 Inch Opening |
| supply manager hierarchy | Ostomy>Barriers |
| simply category computed | 2-Piece Skin Barrier |
| simply hierarchy computed | Ostomy>2-Piece Skin Barrier |
| is new (last 30) | No |
| california prop 65 | No |
| legend code | No |
| velocity | Slow Selling |
| country of origin | Dominican Republic |
| ready to sell | Ready to sell |
| returnable item | Yes |
| pureplay class of trade restriction flag | No |
| item allocation | N |
| item backorder status | No |
| brand | Sur-Fit Natura? Durahesive? |
| part_number | 413161 |

Our mission is to provide seniors with the tools they need to live safely and confidently. Whether you’re looking for elderly home safety solutions or cutting-edge wearable health trackers for seniors, we are here to help. Contact us today to explore our products and services!