$116.06
Ostomy Pouch New Image™ Two-Piece System 9 Inch Length Closed End
In stock
In stock
For more information about Shipping Fees, visit our Shipping Policy Page
Important shipping and availability notice
Product availability is subject to change. Some items may become out of stock, restricted, or require 2 to 4 weeks for delivery if shipped directly from the manufacturer. Additional shipping charges may apply. If an item cannot be fulfilled after your order is placed, our team will contact you and issue a full refund.
| Weight | 6.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.3 × 6.5 × 6.3 in |
| mck item no | 563232 |
| application | Ostomy Pouch |
| dimension uom | IC |
| weight uom | LB |
| color | Transparent |
| drain type | Closed End |
| sterility | NonSterile |
| system match | Red Code |
| system type | Two-Piece System |
| is new (last 30) | No |
| california prop 65 | No |
| country of origin | United States |
| returnable item | Yes |
| item backorder status | No |
| quantity per box | 60 |
| item uom | BX |
| invoice description | POUCH, NEW IMAGE TRANSP CLSD W/FILTER 2 1/4" (60/B |
| shipping weight | 1.86 |
| length | 9 Inch Length |
| supply manager hierarchy | Ostomy>Ostomy Pouches |
| simply category computed | 2-Piece Pouch |
| simply hierarchy computed | Ostomy>2-Piece Pouch |
| legend code | No |
| velocity | Medium Selling |
| ready to sell | Ready to sell |
| pureplay class of trade restriction flag | No |
| item allocation | N |
| simply medical category | 2-Piece Pouch |
| simply medical hierarchy | Ostomy>2-Piece Pouch |
| fsa eligible | Yes |
| hcpcs | A4419 |
| retail description non-computed | New Image™ 2-Piece Transparent Ostomy Pouch, Pre-cut to Fit 57mm Stoma |
| qty per sell | 60 |
| upc | 610075115068 |
| brand | New Image™ |
| part_number | 18363 |

Our mission is to provide seniors with the tools they need to live safely and confidently. Whether you’re looking for elderly home safety solutions or cutting-edge wearable health trackers for seniors, we are here to help. Contact us today to explore our products and services!