$5.58
Ostomy Barrier New Image™ Flextend™ Trim to Fit, Standard Wear Adhesive Tape 57 mm Flange Red Code System Hydrocolloid Up to 1-3/4 Inch Opening
In stock
In stock
For more information about Shipping Fees, visit our Shipping Policy Page
Important shipping and availability notice
Product availability is subject to change. Some items may become out of stock, restricted, or require 2 to 4 weeks for delivery if shipped directly from the manufacturer. Additional shipping charges may apply. If an item cannot be fulfilled after your order is placed, our team will contact you and issue a full refund.
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.8 × 4.3 × 0.2 in |
| mck item no | 474631 |
| item uom | EA |
| invoice description | SKIN BARRIER, FLAT TAPE 57MM (5/BX) |
| application | Ostomy Barrier |
| dimension uom | IC |
| shipping weight | 0.02 |
| weight uom | LB |
| adhesive type | Adhesive Tape |
| barrier material | Hydrocolloid |
| barrier shape | Floating Flange Shape |
| barrier type | Trim to Fit, Standard Wear |
| flange size | 57 mm Flange |
| opening size | Up to 1-3/4 Inch Opening |
| system match | Red Code System |
| supply manager hierarchy | Ostomy>Barriers |
| simply category computed | 2-Piece Skin Barrier |
| simply hierarchy computed | Ostomy>2-Piece Skin Barrier |
| is new (last 30) | No |
| california prop 65 | No |
| legend code | No |
| velocity | Fast Selling |
| country of origin | Lithuania |
| ready to sell | Ready to sell |
| returnable item | Yes |
| pureplay class of trade restriction flag | No |
| item allocation | N |
| item backorder status | No |
| brand | New Image* Flextend* |
| part_number | 14203 |

Our mission is to provide seniors with the tools they need to live safely and confidently. Whether you’re looking for elderly home safety solutions or cutting-edge wearable health trackers for seniors, we are here to help. Contact us today to explore our products and services!