$148.84
Surface Disinfectant McKesson Premoistened Manual Pull Wipe 65 Count Canister Alcohol Scent NonSterile
In stock
In stock
For more information about Shipping Fees, visit our Shipping Policy Page
Important shipping and availability notice
Product availability is subject to change. Some items may become out of stock, restricted, or require 2 to 4 weeks for delivery if shipped directly from the manufacturer. Additional shipping charges may apply. If an item cannot be fulfilled after your order is placed, our team will contact you and issue a full refund.
| Weight | 14.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.7 × 10.8 × 14.6 in |
| mck item no | 949454 |
| item uom | CS |
| invoice description | WIPE, GERMICIDE XLG 9"X12" (65/BX 12BX/CS) |
| application | Surface Disinfectant |
| dimension uom | IC |
| shipping weight | 27.24 |
| weight uom | LB |
| active ingredients | N-Alkyl Dimethyl Benzyl Ammonium Chloride / N-Alkyl Dimethyl Ethylbenzyl Ammonium Chloride / Isopropyl Alcohol |
| container type | Canister |
| dimensions | 9 X 12 Inch |
| dispensing method | Manual Pull |
| form | Wipe |
| latex free indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| scent | Alcohol Scent |
| sterility | NonSterile |
| product_type | Premoistened |
| volume | 65 Count |
| supply manager hierarchy | Housekeeping>Cleaners and Disinfectants |
| simply category computed | Cleaners,Disinfectants,Deodorizers |
| simply hierarchy computed | Housekeeping>Cleaners, Disinfectants, Deodorizers |
| is new (last 30) | No |
| california prop 65 | No |
| legend code | No |
| velocity | Fast Selling |
| country of origin | United States |
| ready to sell | Ready to sell |
| returnable item | Yes |
| pureplay class of trade restriction flag | No |
| item allocation | N |
| item backorder status | No |
| brand | McKesson |
| part_number | 50-66170 |

Our mission is to provide seniors with the tools they need to live safely and confidently. Whether you’re looking for elderly home safety solutions or cutting-edge wearable health trackers for seniors, we are here to help. Contact us today to explore our products and services!