$401.18
Gait Belt McKesson 60 Inch Length Stars and Stripes Design Polyester
Non-stock Item
Non-stock Item
For more information about Shipping Fees, visit our Shipping Policy Page
Important shipping and availability notice
Product availability is subject to change. Some items may become out of stock, restricted, or require 2 to 4 weeks for delivery if shipped directly from the manufacturer. Additional shipping charges may apply. If an item cannot be fulfilled after your order is placed, our team will contact you and issue a full refund.
| Weight | 10.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.6 × 12.2 × 10.4 in |
| mck item no | 865281 |
| item uom | CS |
| invoice description | BELT, GAIT STARS & STRIPES W/METAL BUCKLE 60" (48/ |
| application | Gait Belt |
| dimension uom | IC |
| shipping weight | 21.82 |
| weight uom | LB |
| color | Stars and Stripes Design |
| length | 60 Inch Length |
| material | Polyester |
| securing method | Metal Drop Jaw Buckle |
| number of handles | Without Handles |
| supply manager hierarchy | Ambulatory Equipment>Transfer Equipment>Transfer Belts |
| simply category computed | Belts |
| simply hierarchy computed | Ambulatory Equipment>Transfer Equipment>Belts |
| suggested alternative item numbers | 864670, 864662, 864645 |
| is new (last 30) | No |
| california prop 65 | No |
| legend code | No |
| fsa eligible | Yes |
| velocity | Slow Selling |
| country of origin | China |
| returnable item | Yes |
| pureplay class of trade restriction flag | No |
| item allocation | N |
| item backorder status | No |
| simply medical category | Transfer Belts |
| simply medical hierarchy | Mobility Aids>Transfer Belts |
| ready to sell | Ready to sell |
| hcpcs | E0297 |
| enhanced image 1 | https://imgcdn.mckesson.com/CumulusWeb/Images/Original_Image/865281_mktg_amzn.jpg |
| enhanced image 2 | https://imgcdn.mckesson.com/CumulusWeb/Images/Original_Image/865281_mktg2_amzn.jpg |
| enhanced image 3 | https://imgcdn.mckesson.com/CumulusWeb/Images/Original_Image/865281_mktg3_amzn.jpg |
| enhanced image 4 | https://imgcdn.mckesson.com/CumulusWeb/Images/Original_Image/865281_ls.jpg |
| enhanced image 5 | https://imgcdn.mckesson.com/CumulusWeb/Images/Original_Image/865281_pkgfront.jpg |
| enhanced image 6 | https://imgcdn.mckesson.com/CumulusWeb/Images/Original_Image/865281_pkgleft.jpg |
| enhanced image 7 | https://imgcdn.mckesson.com/CumulusWeb/Images/Original_Image/865281_size.jpg |
| enhanced image 8 | https://imgcdn.mckesson.com/CumulusWeb/Images/Original_Image/865281_bc.jpg |
| brand | McKesson |
| part_number | 861 |
| QTY Per Sell | 48 |

Our mission is to provide seniors with the tools they need to live safely and confidently. Whether you’re looking for elderly home safety solutions or cutting-edge wearable health trackers for seniors, we are here to help. Contact us today to explore our products and services!