$55.99
Surface Disinfectant Cleaner Refill Diversey™ Oxivir® 1 Premoistened Hydrogen Peroxide Based Manual Pull Wipe 160 Count Soft Pack Scented NonSterile
In stock
In stock
For more information about Shipping Fees, visit our Shipping Policy Page
The Diversey Oxivir® 1 Surface Disinfectant Cleaner Wipes Refill offers a fast and effective solution for disinfecting hard, nonporous surfaces. Formulated with patented AHP technology, these premoistened wipes activate hydrogen peroxide to penetrate tough soils and disinfect surfaces in just one minute, making them ideal for daily use in busy environments. They are proven to be virucidal, bactericidal, tuberculocidal, and fungicidal, providing comprehensive protection against a wide range of pathogens including MRSA and Norovirus, and meet bloodborne pathogen standards. The convenient soft pack design allows for manual pull dispensing, ensuring ease of use and minimal waste during application.
| Weight | 6.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.6 × 6.1 × 6.3 in |
| mck item no | 1048123 |
| item uom | CT |
| invoice description | WIPE, WET OXIVIR 1 DISINF REFILL 11"X12" (160/CT 4CT/CS) |
| application | Surface Disinfectant Cleaner Refill |
| dimension uom | IC |
| shipping weight | 6.27 |
| weight uom | LB |
| active ingredients | Hydrogen Peroxide |
| container type | Soft Pack |
| dimensions | 11 X 12 Inch |
| dispensing method | Manual Pull |
| form | Wipe |
| scent | Scented |
| sterility | NonSterile |
| product_type | Premoistened Hydrogen Peroxide Based |
| volume | 160 Count |
| supply manager hierarchy | Housekeeping>Cleaners and Disinfectants |
| simply category computed | Cleaners & Deodorizers |
| simply hierarchy computed | Household>Cleaners & Deodorizers |
| is new (last 30) | No |
| legend code | No |
| velocity | Slow Selling |
| country of origin | Canada |
| ready to sell | Ready to sell |
| returnable item | Yes |
| pureplay class of trade restriction flag | Yes |
| item backorder status | No |
| upc | 807174531664 |
| brand | Diversey* Oxivir? 1 |
| part_number | DVO100850925 |
Our mission is to provide seniors with the tools they need to live safely and confidently. Whether you’re looking for elderly home safety solutions or cutting-edge wearable health trackers for seniors, we are here to help. Contact us today to explore our products and services!